28 Kasım 2014 Cuma Saat 12:42    Künye   İletişim   Sitene Ekle  

ERUH BARIŞ’A HAYKIRIYOR haberi - Eruh'un Güçlü Sesi
ERUH BARIŞ’A HAYKIRIYOR
Eruh BDP İlçe örgütünün düzenlendiği nevroz programı BDP ilçe binası önünde muhteşem bir kitleyle kutlandı
17 Mart 2013 Pazar Saat 16:06

Eruh BDP İlçe örgütünün düzenlendiği nevroz programı BDP ilçe binası önünde muhteşem bir kitleyle kutlandı.BDP’nin düzenlendiği nevroz programı daha önce belirlediği alanın  hava şartlarından dolayı BDP ilçe binası önünde nevrozu kutlayan kitlenin yoğunluk oluşmasıyla nevroz heyecanı daha da arttı.Renkli,renkli kıyafetlerle giyimli bayanların yoğunluk bir şekilde nevroza katılması ayrı bir güzellik katarken.Eruh halkının nevroz ateşinin yakılmasıyla halaylar çekerek yakılan ateşin üzerinde atlayarak nevroz ateşinin bundan sonra Eruh ve çırav dağlarında silahların değil güllerin, isyanların değil, birliğin,kardeş kardeşinin vurmayacağı huzurlu ve sevinçle barışı haykırıyor.Nevroza konuk olarak gelen Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak,BDP İl Başkanı M.Ata İnan, PM üyesi Saadet Becerikli katıldılar.

Konukların ve Eruh Belediye Başkanının yaptığı konuşmalarda nevroz ateşinin mazlumların, ve Kürtlerin  özgürlük mücadelesinde halkların kardeşliği için hep yanacağı söyleyen Saadet Becerikli:Nevroz isyanın simgesidir.demirci kava’nın zalim dehaya karşı baş kaldırışı mitolojik olarak güçlenmiş  günümüze kadar gelmiştir. Ama tarih içerisinde demirci kava Türk tarihinde şeyh Sait olmuş ,seyit rıza olmuş baş kaldıranın bütün öncülerin adı olmuş.Nevroz orta doğu acısında önemli bir yere sahiptir. Çünkü orta doğuda savaş acı zulüm işkence geçirmiş  halklardır. Kürtlerde bu halklardan biridir.Kürtlerde orta doğunun Mezopotamya’nın kadim halklarından biridir. Ne yazık ki son 200 yıllına baktığımız bile Kürtlerin çektiği acılar yaşadığı katliamlar dün andığımz Halepçe gibi hatta daha fazladır.Ne Halepçe unutur Kürtler nede  yaşadığı diğer  katliamları zaten onun için Kürt halkı şimdiye kadar dünya tarihinde direnişçi bir halk olarak geçmiştir Kürt halkı her daim zulme karşı saldırmış kendi olanakları çerçevesinde mücadelesinin  geliştirilmiş büyük bir kararlılıkla bu günlere gelmiştir.Kürt mücadelesi başladığı zaman Eruh halkı onlarca kahramanlar yaratmış binlerce değer yaratmış işte değerli Eruh halkı bu gün bu alanlarda yine kendi değerlere sahip  çıkmak için burada toplanmış çünkü biliyorlar bu değerler kolay yaratılmadı bu nevroz kolay yaratılmadı.dedi

Kürt halkı bu gün bir çok yerde Van da batmanda ve Eruh’ta  alanlarda nevroz ateşi yakıyor.ama bugün nevroz ateşinin farklı bir anlamın  olduğunun farkındadır.yıllarca yaşadığı acının artık son noktasına geldiğini fakındadır 2013 nevrozu bizim için bir final nevrozu olacaktır.Çünkü inkarda retten katliamdan bugüne bu aşamaya gelindi. Biliyorsunuz TC tarihinde ilk kez İmralı dan bu kadar açık şeffaf müzakere yürütülüyor.Kürt sorunu için bazı projeler gündeme geliyor. Elbette Kürt halkı ağır bedeller üzerine bugüne sahip çıkacaktır.

Geçmişte büyük bir kararlılıkla sürdürdüğü mücadeleye sahip çıktığı gibi başlayan barış sürecine de sahip çıkacaktır sonuna kadar İmralı da çözüm süreci için varlığını ortaya koyan sayın Abdullah Öcalan’ın yanında duracaktır. Dedi.

ETİKETLER : ERUH BARIŞ’A HAYKIRIYOR

Yorum Yaz Haberi Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş

YORUMLAR
   Henüz yorum yapılmadı.
DİĞER HABERLER
 

Nurettin Kilis
 
ANKET :

(C) 2011 - Eruh'un Güçlü Sesi       ANASAYFA     HAKKIMIZDA (KÜNYE)      İLETİŞİM       Ana Sayfam Yap      Sık Kullanılanlara Ekle

YAŞAM       KÜLTÜR SANAT       EKONOMİ       EĞİTİM       POLİTİKA       SPOR       SAĞLIK       GÜNCEL      

AYDINLAR / FOTO GALERİ / VİDEO GALERİ / Milhaber MİL / ZİYARETÇİ DEFTERİ /