HESABIM
Üye Ol

Siirt’e Eruhlular Derneği kuruluyor

Siirt’e  Eruhlular Derneği kuruluyor

Siirt’e Halil Asut ve Sadık Özer öncülüğündeki bir grup hemşehrimiz “Siirt Eruhlular Derneği”nin kurulması için çalışma başlattı.

Haberin Tarihi: 29 Haziran 2020 - Okunma Sayısı:104 defa okundu.

Dernek yöneticisi Asut, derneğin kuruluş amacının Siirt, Eruh ve çevre köylerde yaşayan Eruhluları tek çatı altında toplama ve beşeri münasebetleri geliştirme, yardımlaşma ve dayanışma bağlarını güçlendirmek olduğunu söyledi.

Siirt Eruhlular Derneğinin kurulması fikrini ilçedeki kamu kurum, meslek odaları, sivil toplum örgütü, muhtar ve halkla istişare ettiklerini belirten Asut, şunları aktardı:

“Siirt Eruhlular Derneği’ni kurmaktaki amacımız Siirt, Eruh ve çevre köylerini kapsayıp amacı her kesime hitap edecek ve birlik beraberliğin pekiştirilmesi, hemşerilerimizin hastalığını, acısını ve mutluluğunu paylaşarak birbirimize destek vermesini sağlamaktır. Bu oluşumda kenetlenecek üyelerimizin dili, ırkı, rengi, siyasi görüşü ne olursa olsun sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde herkese kapımız açık olacaktır. Derneğin hiç bir siyasi parti ile bağlılığı yoktur ve olmayacaktır.
Ayrıca ilimizde gerek kamu kurum, sivil toplum örgütü temsilcileri, meslek odaları, muhtarlarla görüşerek düşüncelerini aldık. Olumlu izlenimler aldık. Herkese ayrıca teşekkür ediyoruz.”

Dernek bünyesinde 10 maddelik çalışma alanları şu şekilde:

1. Faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak,
2. Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek,
3. Siirt, Eruh ilçesi ve çevre köylerinden olup, öğrenim gören öğrencilere karşılıklı ve karşılıksız burs vermek.
4. Siirt ili Eruh ilçesi ve çevre köylerinde yaşayan halkın tarım ve hayvancılık, yine istihdam konusunda yaşadıkları sorunların çözümüne dönük girişimlerde bulunmak, bu alanda kooperatifler kurmak ve etkinlikler düzenlemek.
5. Yerel özgünlüklerin korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapar, kurs açar ve eğitimler düzenler.
6. Siirt ili Eruh ilçesi ve çevre köylerini kapsayan araştırma ve anket çalışmaları yaparak sorun tespitine gitmek ve sorunların çözümüne dönük projeler geliştirmek, bu konuda kampanyalar başlatmak.
7. Amacın gerçekleştirilmesi için gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmalarını duyurmak.
8. Üyeleri arasında beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenlemek veya üyelerinin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamak,
9. kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmek,
10. Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmayı amaçlıyoruz. Diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Haziran 2020
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031