HESABIM
Üye Ol

Eruh’taki Türbe ziyaretinde binlerce kişi bir araya geldi.

Eruh’taki Türbe ziyaretinde binlerce kişi bir araya geldi.

Eruh İlçesine bağlı Çetinkol Köyünde düzenlenen Şeyh Ahmet (Bapire Sufi) ziyaret etkinliğine binlerce kişi bir araya geldi.

Haberin Tarihi: 27 Eylül 2019 - Okunma Sayısı:97 defa okundu.

Eruh İlçesine bağlı Çetinkol Köyünde düzenlenen Şeyh Ahmet (Bapire Sufi) ziyaret etkinliğine binlerce kişi bir araya geldi.
1600 yıllardan günümüze kadar devam eden geleneğe Siirt il ve çevre illerinden gelen binlerce kişi Şeyh Ahmet (Bapire Sufi) türbesini ziyaret etti. Vatandaşların çok büyük bir ilgi gösterdiği anma etkinliğinde keçiler kesildi. Binlerce kişilik yemekler yapıldı. Dualar ve Kur anı Kerim okundu. Bu yıl Eruh Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen ziyaret etkinliğine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt il Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay Siirt Ak Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkolu, Eruh Kaymakamı Ali Erdoğan, Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi, Kurum amirleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Türbe ziyaretine gelen Vali Atik ve beraberindeki Siirt Milletvekili Osman Ören, vatandaşlarla bir araya gelerek ziyaretlerin hayırlara vesile olmasını temennide bulunarak, gençlerle fotoğraf çekti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi, 420 yıllık geleneğin devam ettiğini belirterek, ilçemize bağlı Çetinkol köyünde bulunan Şeyh Ahmet (Bapire Sufi) türbe ziyaretine il, ilçe ve çevre illerimizden yoğun bir şekilde vatandaşlarımız ziyaret ettiğini, “Sabah saatlerinde Şeyh Ahmet (Bapire Sufi) hayrına kesilen keçiler ve pişirilen saç ekmekle birlikte fakir fukaraya dağıtılmasıyla başlanan ziyafet ikindi namazına kadar devam ettiğini, İkindi namazıyla birlikte Bapire Sufi türbesini ziyaret edilir. Burada Kuranı Kerim okunur. Dualar edilir. Hasta kişiler ise şifa bulmak için mezarı başında oturur. Ve dua eder diye konuştu.

Belediye olarak ilk kez bu etkinliği organize ettiğini belirten Çiftçi, bir hafta öncesinde türbeye giden yolun düzenlemesini yaparak, 1500 metre mesafedeki içme suyu hattı döşeyerek hem içe suyu hem de kurduğumuz seyyar tuvaletlerle vatandaşlarımızın hizmetlerini sunmaya çalıştıklarını ayrıca kurduğumuz çadır da misafirlerimize ve fakir fukara ailelerine yemekler dağıttığını söyledi. Belediye olarak daha planlı bir şekilde vatandaşlarımıza arzu ettiği hizmetleri sunmaya çalışacağını belirten Çiftçi, yapacağımız projeyle yol, su, mescit ve bay bayan tuvaletleri Siirt Valiliğimizin iş birliği ile gelecek yıl etkinliğine yetiştireceğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Eylül 2019
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31