HESABIM
Üye Ol

Eruh’ta yapılan Tarım Şurasında ilçenin dünü ve bugünün tarımı ele alındı.

Eruh’ta yapılan Tarım Şurasında ilçenin dünü ve bugünün tarımı ele alındı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ilçenin tarım potansiyelini masaya yatırmak ve tarımın gelişmesi için yapılabilecekleri belirleyebilmek amacıyla “ilçe tarım değerlendirme “ toplantısının ilki Eruh’ta düzenlendi.

Haberin Tarihi: 13 Eylül 2019 - Okunma Sayısı:112 defa okundu.

Toplantıya İlçe kaymakamı Ali Erdoğan, İlçe Belediye Başkanı Cevher Çiftçi, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, şube müdürleri, kurum uzmanları, Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık ve ilçe ziraat odaları başkanları, Küçükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkanı M.Ali Şengöz, Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan , Tarım Kredi Kooperatifleri Başkanlığı temsilcileri ile Eruhlu muhtar ve çiftçilerin katılımıyla Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.
Şuranın açılışını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Siirt’in tarım ve hayvancılık alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve bir çok üründe rekolte açısından ilk sıralarda bulunduğumuzu söyledi. Siirt’in marka değeri bir çok ürünü bulunduğuna değinen Demirhan “Tarım ve hayvancılık alanında il olarak büyük bir potansiyele sahibiz. Fıstık bal ve hayvancılık alanında potansiyelimiz ülkemizin ilk sıralarında yer alıyor. Marka değeri olan ürünlerimiz var. Bu markaların tanıtımını yapmak tarımsal potansiyelimizi ortaya çıkarmak ve bu potansiyelin daha da gelişmesi, çiftçimizin yaşadığı sorunları gidererek daha çok para kazanmasını sağlayabilmek amacıyla ilçe tarım değerlendirme toplantılarını düzenlemeye karar verdik.

İlk şuramızı büyük bir değişim ve gelişim gösteren Eruh ilçemizde gerçekleştiriyoruz. ” Dedi. Kaymakam Ali Erdoğan’da konuşmasında, ilk toplantının Eruh ilçesinde düzenlenmesinden dolayı memnun olduğunu belirterek çok yararlı geçeceğine inandığı bu toplantının hayırlara vesile olmasına diledi.

İlçe Belediye Başkanı Cevher Çiftçi geçmişte yaşanan terör olayları nedeniyle 45 köyün boşaldığını hatırlatarak “Köylerimizde yeniden yaşam başlıyor. Köylerimizin tarım gelirlerinden başka bir gelirleri yok. Bu nedenle pozitif ayrımcılık yapılmasını ve özellikle tel örgü ve benzeri konularda ayrıcalık tanınmasını istiyoruz.” Dedi. Toplantıda daha sonra Eruh ilçe Tarım ve Orman Müdürü Cumali Nas tarafından ilçenin, il tarım ve orman müdür yardımcısı Asım Şen tarafından da ilin tarımsal potansiyeli hakkında sinevizyon eşliğinde sunumlar yapıldı. Toplantının son bölümünde Eruh ilçesi tarımının sorunları ve gelişmesi için öneriler alındı ve sorular cevaplandırıldı. Ziraat Bankasının eksik personelle çalışmasının çiftçilerin işlerinin gecikmesine neden olduğu ifade edildi. 2002 yılından beri başlatılan fıstıkçılık hamlesinin sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Fıstığın yetişmediği alanlarda da sumak tarımına önem verilmesi ile suyu bol olan köylerde kaz yetiştiriciliğine başlanmasının yararlı olacağı belirtildi.Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Eylül 2019
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31