HESABIM
Üye Ol

Yıllar sonra hayallerine kavuştular

Yıllar sonra hayallerine kavuştular

Eruh ilçesinde kadınlar, eğitimlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan “okuma yazma seferberliği” ile kavuştu.

Haberin Tarihi: 27 Mart 2018 - Okunma Sayısı:1271 defa okundu.

Adı yıllarca terörle anılan Eruh’ta, terör saldırıları nedeniyle eğitimden mahrum kalan kadınlar, sağlanan huzur ortamında okuma yazma seferberliği kapsamında ilçede Halk Eğitim Merkezince düzenlenen kurslara büyük ilgi gösterdi.

 

Talep üzerine 22 okulda açılan 36 kursta 20-65 yaşlarında 342’si kadın 347 kişi eğitim hayallerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Eruh 75 yıl Milli Eğitim Vakfı Ortaokulunda kadın kursiyerlerle bir araya gelen Eruh İlçe Kaymakamı Murtaza Dayanç ve eşi Damla Dayanç, başlatılan eğitim seferberliğine her türlü destekleri olacağını belirtti.

Kursa katılan bayanlarla tek tek ilgilenen Damla Dayanç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı “Okuma yazma bilmeyen kalmasın” seferberliği ile Eruhlu kadınlara bir umut doğduğunu belirterek, yıllarca eğitimden mahrum kalan kadınlarımızın, sağlanan huzur ortamıyla beraber özlemle bekledikleri okuma yazma hayallerine kavuşacaklarını belirtti.

 

“Hem Türkçeyi konuşacağım hem okuma yazma öğreneceğim”

 

Kadınlardan 6 çocuk annesi Ayşe Türkoğlu, Kürtçe yaptığı açıklamada, çocuk yaşta terör örgütü PKK’nın saldırıları nedeniyle köylerini boşaltmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Büyük mağduriyet yaşadıklarını anlatan Türkoğlu, “Yıllarca terör örgütüne karşı mücadele ettik. Köyümüz boşaltıldıktan sonra okula gidemedim. Türkçe konuşmayı bilmiyorum. Okuma yazma seferberliği sayesinde hem Türkçe’yi konuşacağım hem okuma yazma öğreneceğim.” dedi.

 

4 çocuk annesi Tayyibet Elçiçek, kurs sayesinde okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

 

“Terör olaylarının ardından köyümüzün boşaltılması nedeniyle okula hiç gitmediğim için okuma yazmayı bilmiyordum. Aynı evden üç kişi kursa geliyoruz. Okuma yazmayı burada öğrenmeye çalışıyoruz.” diyen Elçiçek, mutlu olduğunu, okumanın yaşının olmadığını bir kez daha anladıklarını dile getirdi.

 

“Geç de olsa okuma yazmayı öğreniyorum”

 

5 çocuk annesi Şükran Aksoy, okuma yazma seferberliğinin önemine değinerek, Eruhlu kadınların bu seferberliğe büyük ihtiyaç duyduğunu aktardı.

 

Okula gidemediğini anlatan Aksoy, “Okumanın yaşı yok. Geç de olsa okuma yazmayı öğreniyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve eşi Emine Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca kadınları eğitime teşvik etmek için elinden geleni yapan Kaymakamımız Murtaza Dayanç ve eşi Damla Dayanç’a da teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Öğretmen Semra Sakarya, kursa katılanların çok istekli ve azimli olduğunu vurguladı.

Kursiyerlerin her birinin farklı bir hikayesi olduğuna işaret eden Sakarya, hikayelerini dinleyince okuma yazma istekleri karşısında çok heyecan duyduğunu aktardı.

Sakarya, “Onlar kadar ben de çok heyecanlı ve mutluyum. Kursiyerler gibi ben de ders saatlerini iple çekiyorum.” şeklinde konuştu.

 

– Hedef 900 kursiyer

Eruh Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Ömer Sebat, okuma yazma seferberliği süresince 900 kişiye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

 

“Uzun yıllar terörle anılan, hizmetlerle o algıyı bertaraf eden ilçemizde okuma yazma seferberliğini en iyi şekilde sürdürmenin gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullanan Sebat, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç’ın da kendilerine destek verdiğini dile getirdi.

_DSC0035 _DSC0040 _DSC0042 _DSC0082 _DSC0105 _DSC0108

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Mart 2018
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728