HESABIM
Üye Ol

Öğrencilere ‘Hayatta Başarı Olmanın Sırları’ konulu konferans

Öğrencilere  ‘Hayatta Başarı Olmanın Sırları’ konulu konferans

Siirt’in duayenlerinden Gazeteci -Yazar İzzettin İçin Eruh Çok Programlı Lisesi son sınıf öğrencilerine konuk oldu.

Haberin Tarihi: 26 Kasım 2017 - Okunma Sayısı:1309 defa okundu.

Eruh Çok Programlı Lisesi öğrencilerine konuk olan Gazeteci- Yazar İzzettin İçin ‘Hayatta Başarı Olmanın Sırları’ konulu konferansa konuk olarak katıldı.

Gazeteci – Yazar İzzettin İçin, insanlar arasındaki iletişimde kelimelerle konuşmanın beden dili ile konuşmaya göre daha öncelikli ve önemli olduğu vurgusuyla iletişimin doğru kullanımı, eğitimde motivasyonu sekteye uğratan sebepler, başarıya giden yolda hedefler ve hayal etmenin önemi konularında güncel ve yaşanmış örnekler verdi.

Başarıda IQ’nün öneminin olduğunu belirten  İçin,” IQ (zekâ katsayısı), zihnin düşünme ve öğrenme sistemi içinde, doğru yerleştirilirse ve kullanılabilirse kişiye öğrenmede, meslekte oldukça hızlı ve yüksek bir başarı sağlayabilecek bir potansiyeldir. Bununla beraber, kişinin hayattaki başarısını belirlemede IQ’dan daha önemli faktörler vardır. Bunlar güleryüzlü, sağduyu, tecrübe, önsezi, empati, sabır, tebessüm, fedakar,hoşgörü,saygı, merhamet ve sosyal zekâ (diğer insanlarla ortaklaşabilme kapasitesi ve onlarla birlikte çalışabilme kabiliyeti) ile pratik zekâya sahip olmadır. Analitik düşünebilme gücünü ve hızını ölçen IQ testleri ile insanın hayatta başarılı olup olamayacağını söylemek çok zordur. Diğer bir ifadeyle başarı için yüksek IQ, gerekli ama yeterli değildir. IQ testleri ayrıca önseziyi ve sağduyuyu, basireti ölçemez. Hâlbuki sanatta, teknolojide, öğretimde ve bilimde başarılı olmada mucitlik, en az IQ kadar önemlidir. kişinin hayatta ve mesleğinde başarılı olması zeka katsayısı IQ kadar,duygusal zeka EQ, ve merak zeka GQ’ya, motivasyonuna, tecrübeye bağlıdır.”dedi.

 

IQ kavramının yanı sıra günümüzde duygusal zekâ EQ kavramının da ön planda tutulduğunu belirten İçin, duygusal zekâyı ise şöyle tanımlıyor:

“Duygusal zekâ; kişinin hem kendi, hem de başka kişilerin duygularının farkında olması, bunları anlaması, düzenlemesi ve kullanabilmesi becerisi veya eğilimidir. Duygusal zekâ, insanlarla daha başarılı ilişkiler kurmak, çevreye, değişen şartlara uyum sağlayabilmek ve diğerlerini anlamakla ilişkilidir. Bugün zekâ ile ilgilenirken en merak ettiğimiz alanlardan biri de başarı alanıdır.”dedi.

IMG_3891 IMG_3902 IMG_3904

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Kasım 2017
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031