HESABIM
Üye Ol

Valilik önünde toplanan vatandaşları sarhoş ve ayyaş olarak görmüş

Valilik önünde toplanan vatandaşları sarhoş ve ayyaş  olarak görmüş

Siirt’te, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Valiliği abluka altına almaya çalışan, aralarında rütbelilerin de bulunduğu 110’u tutuklu 320 eski askerin yargılanmasına devam edildi.

Haberin Tarihi: 09 Ağustos 2017 - Okunma Sayısı:2278 defa okundu.

Siirt Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Konferans Salonu’nda görülen duruşmada, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Şimşek, yardımcısı albay Alican Erkiletlioğlu ve eski İl Jandarma Komutan Vekili albay Necati Metin, eski Eruh 2’ci Komando Tabur Komutanı Yarbay İsmet Çehreli  ile diğer sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

 

Duruşmada, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Şimşek ve eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı yarbay İsmet Çehreli savunma yaptı.

 

“Valilik önünde toplanan vatandaşları sarhoş, ayyaş ve kızgın olarak görmüş”

Eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı yarbay İsmet Çehreli  5 saat süren savunmasında çelişkiler ifadeler kullandı.

Valilik önünde sarhoş, ayyaş, kızgın ve çeşitli durumlardaki kişilerin bulunduğunu öne süren Çehreli, vatandaşların kendilerine engel olmak amacıyla yola bıraktıkları araçlara çarpmadıklarını sadece yolu açtıklarını öne sürdü.

Şimşek’in emniyetini almak için valilik önüne geldiklerini savunan Çehreli, oraya zırhlı araçlarla gitmediklerini, kullandıkları kirpi ve kobra araçlarının da zırhlı olmadığını, bunların mayına karşı kısmi korumalı araç olduğunu söyledi.

“Ben araca vurmadım, çarpmadım. Ben yolu açtım. Araca çarptığımı kabul etmiyorum. Mala zarar vermedim. Hiç kimsenin burnunu bile kanatmadım. Ben görevimi yaptım.” ifadesini kullanan Çehreli, vatandaşların can güvenliğini sağladıklarını iddia etti.

 

İzletilen görüntüler yalanını ortaya çıkardı

Eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı Yarbay İsmet Çehreli, Valilik önünde sıkıyönetim ilanıyla ilgili yaptığı anonsları inkar etti.

Mahkeme Başkanı Saim Karakaya’nın, darbe girişimi gecesinde Çehreli’ye, “TSK yönetime el koydu.” şeklinde yaptığı anonsları sorması üzerine Çehreli, bu şekilde anons yapmadığını ileri sürdü.

Çehreli’nin, “Ben o bayrağa kurban olurum. Sizlere canım feda” şeklinde anons yaptığını ileri sürmesi üzerine Mahkeme Üyesi Caner Kaner, “Kendinizi gördüğünüzde açıklarsınız?” diyerek olay anıyla ilgili görüntüleri izletti.

 

Vatandaşların tekbir getirerek darbe girişimine karşı durduğu görüntülerde, Çehreli’nin darbe ye yönelik anonslar yaptığı ortaya çıktı.

 

Çehreli’nin de sorulan soruları yanıtlamamak için konuyu sürekli değiştirmesi üzerine bazı tutuklu sanıklar da tepki gösterdi.

 

İfade veren eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Şimşek ise, darbe girişimi gecesi Eruh’tan getirilen taburun Valiliğin talep yazısı doğrultusunda “meskun mahal” operasyonu için Siirt’e geldiğini savundu.

 

Dönemin Valisi Mustafa Tutulmaz’ın kendisini arayarak sosyal medyada darbe söylentilerine ilişkin soru sorması üzerine, “Bu devirde böyle bir şey olamaz.” yanıtını verdiğini iddia eden Şimşek, gelişmeleri televizyondan takip ettiğini ileri sürdü.

 

Kendisine getirilen sıkıyönetim mesajını okudu

Vali Tutulmaz’a, “Tugaydayız, buyurun gelin.” dediğini, Tutulmaz’ın ise Valilik Asayiş Toplantı Salonu’nda bir araya gelmeyi uygun gördüğünü ifade eden Şimşek, eski İl Jandarma Komutan Vekili albay Necati Metin’den sıkıyönetim mesajını ve buna göre vali ve emniyet müdürünün görevden alındığının öğrendiği aktardı.

 

Kendisine getirilen sıkıyönetim mesajını okuduğunu, “Beni de Siirt Sıkıyönetim Komutanı ilan etmişler” sözünü alaycı bir şekilde söylediğini savunan Şimşek, Vali Tutulmaz’la görüşmek için Valiliğe gitmek istediğini fakat orada halkın toplandığının bildirilmesi üzerine Eruh’tan gelen tabura kendisinin emniyetini almaları için talimat verdiğini öne sürdü.

 

Şimşek, valiliğe gittiğinde Vali Tutulmaz’ın yerinde olmadığı gerekçesiyle kendisini aradığını aktardı.

 

“Darbeyle ilgimiz yok. Daha önce münasebetimiz nasılsa şimdi de aynıdır” dediğini belirten Şişmek, bir süre sonra tekrar aradığını ve bu sefer, “Hemen gelmiyorsanız ben gidiyorum” ifadesini kullandığını ve dönemin Emniyet Müdürü Metin Özkan’la Valiliğe gelen Vali Tutulmaz’ı karşılayarak sohbet edip çay içtiklerini anlattı.

 

“15 Temmuz’u desteklemek kesinlikle aklımın ucundan geçmemiştir. Siirt ilinde darbe teşebbüsü kesinlikle olmamıştır.” ifadesini kullanan Şimşek, halkın kendisine tepki göstermesi üzerine gömleğinin yırtıldığını fakat buna rağmen kimsenin burnunun dahi kanamadığını savundu.

 

Çapraz sorguda çelişkili ifadeler

Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Şimşek’e Valiliğin kuvvet talebinde hangi gün ve saatte bulunduğunu sorması üzerine Şimşek, talebin 15 Temmuz’da yazılı olarak yapıldığını belirtti.

 

Cansever’in, Eruh’taki taburun intikaliyle ilgili mesajların 14 Temmuz’da atılma nedenini sorması üzerine Şimşek, kimliği belirsiz bir vatandaşın teröristlere yönelik ihbarı üzerine önlem amaçlı mesajı çektiklerini iddia etti.

 

Valiye söylemeyi unutmuş

Cansever’in, “Eruh’taki taburu bu kişinin araması üzerine mi harekete geçirdiniz?” Bu bilgiyi neden Valiye bildirmediniz? Neden sadece jandarmaya bildirdiniz?” sorularına Şimşek, “Bel ağrımdan oturamadım, unuttum ihbarı söylemeyi” cevabını verdi.

 

Başsavcısı İbrahim Cansever, eski Tabur Komutanı Ahmet Şimşek’e, 15 Temmuz öncesinde neden kısa süreli izne ayrıldığını ve bu sürede nerelerde bulunduğunu sordu.

 

Sorular karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Şimşek, “Küçük oğlumun bel ameliyatı ve sünnet için izne ayrıldım. Ankara’da bulundum.” dedi.

 

Cansever’in, darbe girişimi gecesinde, “Savcılığa çağrıldınız. Tankları tugay kapısına koydunuz. Neden emniyetin girmesini engellediniz?” şeklindeki soruyu yöneltmesi üzerine Şimşek, o sırada tugaya bir saldırı olabileceği ihtimaline karşı bu durumun meydana geldiği yanıtını verdi.

 

Şimşek, kendisine yöneltilen birçok soruyu da “Çok yoğun bir gece olduğu için birçok soruyu hatırlamıyorum.” diyerek yanıtsız bıraktı.

 

Sanıkların savunmalarının alınmasına yarın devam edilecek.

Eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Şimşek, yardımcısı albay Alican Erkiletlioğlu, eski İl Jandarma Komutan Vekili albay Necati Metin ve eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı yarbay İsmet Çehreli’nin de aralarında bulunduğu askerler, “Anayasa’yı ihlal”, “yasama organına karşı suç”, “hükümete karşı suç” ve “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından yargılanıyor.

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Ağustos 2017
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031