HESABIM
Üye Ol

Eruh’lu Öğrencinin büyük başarısı

Eruh’lu Öğrencinin büyük başarısı

Eruh ilçesinde lise öğrencisi Müzemmile Batur, çokgenin ardışık köşegenleriyle oluşan üç üçgenin alanları arasındaki bağıntıyı formüle etmeyi başardı.

Haberin Tarihi: 08 Haziran 2017 - Okunma Sayısı:4257 defa okundu.

 

Eruh Anadolu İmam Hatip Lisesi 2 sınıf öğrencisi Müzemmile Batur, matematik dersinde özellikle geometriye duyduğu ilgiyle çokgenin ardışık köşegenleriyle oluşan üçgenlerin alanları arasındaki bağıntıyı trigonometrik ifadeler ile ispatladı.

Batur, AA muhabirine, matematiğin çok sevdiği bir ders olduğunu belirterek, inşaat mühendisi olmayı hedeflediğini söyledi.

TÜBİTAK projesi için yaptığı araştırmada, böyle bir formülün bulunmadığını tespit etmesi üzerine çalışma yaptığını işaret eden Batur, şöyle konuştu:

 

“Bulduğum formülle çokgenin ardışık köşegenlerinden oluşan üç tane üçgenin alanları arasındaki bağıntıyı ispatladım ancak bağıntıda dördüncü alan bağıntısına ulaşamadığımdan dolayı bağıntı yarım kaldı. Bu formülün geliştirilmesiyle artık düzgün çokgenlerde ardışık köşelerden çizilen köşegenlerden dolayı oluşan üçgensel bölgelerin alanı daha kolay bağıntılarla hesaplanabilecek.”

 

 

“Dileğimiz uzmanların bu teoremi genelleyebilmesidir”

 

Matematik öğretmeni Mustafa Sebat ise öğrencisinin söz konusu çalışmasını kendisine getirdiğini anda çok heyecanlandığını söyledi.

Böyle bir çalışmayı 10. sınıf öğrencisinin yapmasının kendisini gururlandırdığını dile getiren Sebat, şunları kaydetti:

_DSC0834

“Çokgenin ardışık köşegenleriyle oluşan üçgenlerin alanları arasındaki bağıntıyı trigonometrik ifadeler ile ispatlayıp kendisine ait bir formül oluşturmuş ancak üç bölgeye yaydığı formülü dördüncü ve beşinci bölgelere genelleyememiş. Müzemmile’nin attığı ilk adım bile matematiğe çok şey kazandıracak. Dileğimiz uzmanların bu teoremi genelleyebilmesidir.”

 

“Bu çalışmaya katkı vereceğiz”

 

Siirt Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Mehmet Şah Gültekin ise bir lise öğrencinin böyle bir bağıntı bulmasının çok önemli olduğunu söyledi.

 

_DSC0852

Bu sayede geometride çokgenlerde oluşan üçgensel bölgelerin alanlarının hesaplanmasının daha pratik bir bağıntı ile yapılabileceğini işaret eden Gültekin, şöyle dedi:

 

“Öğrencimizin bu çalışmalarını devam ettirmesi en az bu bağıntıyı bulması kadar önemlidir. Umut ediyorum ki bu bağıntı çokgenlerde genelleme ile dördüncü beşinci alanlarında hesaplanmasına uygun hale gelir. Üçgensel bölgelerde dördüncü ve beşinci alanlarında hesaplanması için bu çalışmaya katkı vereceğiz.”

 

_DSC0846 _DSC0857

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Haziran 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031