HESABIM
Üye Ol

İlçe Müftüsünden “İFFET” konulu seminer

İlçe Müftüsünden “İFFET” konulu seminer

Eruh Meslek Yüksek okulu ile İlçe Müftülüğü İşbirliğiyle İFFET Konulu Seminer Düzenlendi.

Haberin Tarihi: 12 Mayıs 2016 - Okunma Sayısı:2122 defa okundu.

Eruh Meslek Yüksek okulu ile İlçe Müftülüğü İşbirliğiyle İFFET Konulu Seminer Düzenlendi. Seminerde Konuşma yapan İlçe Müftüsü Haki Özgül İffetin tanımına değinerek, Allah’ın haramlar konusunda belirlediği çizgiye riayet edebilmek olduğunu değindi.  Özgül konuşmasında, İFFET; Hem kendinin hem de sevdiğinin onurunu, ailesinin onurunu muhafaza edebilmek, Hz Yusuf gibi kendisine yapılan çirkin teklif karşısında zindanda çürümek bu günaha düşmekten iyidir diyebilmektir. İFFET; İffet timsali, Meryem validemiz gibi “ Senin bana yaklaşmandan Rabbime sığınırım sen de ondan korkuyorsan bana ilişme diyebilmektir”.

Özgül, Rusya’nın Suriye’ye düzenlediği bombardımanında enkaz altında kalıp, bir bacağını kaybeden Suriyeli bir kız kameraları görünce,” Ne olur çekmeyin başım açık diyebilmektir”.  İFFET; İnsanların arzularını,  tutkularını aklının ve inancının kontrolünde tutarak, Allah ve insanlar nezdinde kendisini küçük düşürecek her türlü davranıştan uzak kalabilmektir. Her şeyin bir iffeti vardır. Gözün iffeti göz kapakları, bedenin iffeti tesettür, evlerin iffeti perdeleridir. Şeklinde konuşmalarını sürdürdü.

Konuşmasında gençlere nasihat eden Özgül, Sizler kusurları gören değil; kusurları örten. Anlayış bekleyen değil; anlayış gösteren. Teselli bekleyen değil teselli eden. Sevilmeyi bekleyen değil; sevmesini bilen. Yağmur gibi, Güneş gibi gittiği yere rahmet ve bereket götüren. Toprak gibi mütevazı olup gül bitiren olmalısınız. Diyerek konferansını noktaladı.

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Mayıs 2016
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930