HESABIM
Üye Ol

Fıstık kabuğuyla hem ekmek yapılıyor hem doğayı koruyorlar

Fıstık kabuğuyla hem  ekmek yapılıyor hem  doğayı koruyorlar

Eruh ilçesinde ekmek fabrikasında kurulan bir düzenek ile odun ve fueloil yerine Siirt fıstığı kabuğunu kullanarak fıstığın tadı ekmeğe veriliyor. Hemde doğanın havasını koruyorlar.

Haberin Tarihi: 07 Mayıs 2016 - Okunma Sayısı:2972 defa okundu.

 

Eruh ilçesinde yıllardır fırın işletmeciliği yapan Necmettin Baytekin, sürekli odun yakarak doğaya zarar verdiğini düşünerek geliştirdiği yeni düzenekle Siirt fıstığı kabuğunu kullanarak bir taraftan ekmeğe fıstığı tadını veriyor diğer taraftan doğayı koruyor.

 

Yılda ortalama 50 ton odun yakılan fırında artık sadece çöpe atılacak olan fıstık kabuklarını geri dönüşüm sağlayarak odun yerine kullanılıyor.

 

Fırın işletmecisi Baytekin, muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin geçmişten bu yana fırın işlettiğini son 5 yıldır kullandığı düzenekle yılda en az binlerce ağaç kurtardığını söyledi.

20160507_084722

Bölgede kendine has özelliğiyle de çok kaliteli fıstık yetiştiğini belirten Baytekin, “Siirt’te yetişen fıstığın çok ayırt edici özelliği var. Taneleri büyük kabuğu kalın, yağ oranı çok fazla, lezzet anlamında diğer fıstıklara nazaran çok üstün özelliklere sahip. Bizde daha önce çok fazla odun yaktığımız için girdiğimiz arayışta çöpe atılan fıstık kabuklarını değerlendirmeye kara verdik” dedi.

5

Baytekin, fıstık kabuğunun meşe odunu gibi yandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

 

“Siirt fıstığı kabuğunu kullanıyoruz, çünkü odun yerine kullandığımız ve duman ile külü az olduğu için hem doğayı koruyoruz. Hem de ekmeğin tadı daha güzel oluyor. Ayrıca daha ekonomik olduğundan daha avantajlı oluyor. Aynı meşe odunu gibi yanıyor. Eskiden odun, mazot, fuel oil kullanıyorduk tadı güzel olmuyordu ama şimdi çok güzel, halk çok memnun”

 

– “Fıstık tadı ekmeğe yansıyor”

 

Fırın ustası Muhammet Baytekin, ise Siirt Fıstığından ormana zarar vermemek ve doğayı temiz tutmak için kullandıklarını söyledi.

 

Fıstık kabuğu odun yerine kullandıklarını ve fıstığın dumanı olmadığı için çevre kirliğine neden olmadığını aktaran Baytekin, şöyle konuştu:

 

“Millet hizmetimizden çok memnun kalıyor, fıstığın tadı da güzel olduğu için bu ekmeği daha çok alıyor. Fıstık tadı ekmeğe yansıyor, hem parasından hem yakıtından ve sağlığından kabuk daha güzel oluyor, kabuğun tadı daha güzel oluyor. Kabuğu kullanarak hem ormana, hem milletimize, hem kendimize daha fayda sağlıyor, örnek veriyorum bir ağacı kesip bir 10 yıllık zarar vereceğimize fıstık kabuğunu kullanıyoruz. Zaten millet fıstık kabuğunu çöpe atacağına biz bu kabukları alıyoruz ve hem parası ucuz, hem de tadı daha güzel ve bu sayede çöpe gitmiyor, o ağaçlarda uzun ömürlü olarak bize kalıyor.”

 

Müşterilerden Remzi İlhan de ekmeğin tadı normal fırınlardan çok daha güzel olduğu için özelikle tercih ettiklerini ifade etti.

 

6

“Ekmeğin tadı farklı oluyor, fıstık kabuklarıyla olduğu için tadı bir başka oluyor. Ekmekten fıstığın tadı geliyor. Yabancılar buraya geldiği zaman zaten birçoğu da buradan ekmeklerini alıp dışarıya gidiyorlar çünkü gerçekten tadı farklı oluyor. Normal fırınlardaki gibi değil daha tatlı, daha güzel oluyor o yüzden bende bu ekmeği tercih ediyorum, pişman da değiliz.”

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • Kenan
    7 Mayıs 2016 17:24 Kullanıcı Profili

    Evet kesinlikle katılıyorum baytekin fırının ekmeği muhteşem…!

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Mayıs 2016
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930