HESABIM
Üye Ol

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Eruh’ta coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Eruh’ta coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönümü Eruh ilçesinde gerçekleştirilen törenle coşkuyla kutlandı.

Haberin Tarihi: 29 Ekim 2015 - Okunma Sayısı:2070 defa okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yılı kutlamaları Eruh Kaymakamlığı makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Daha sonra Cumhuriyet meydanında devam eden kutlamalarda Eruh Kaymakamı Murtaza Dayanç, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Sedat Özbaş, Eruh  Belediye Başkan Vekili İdris Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Yılmaz  halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Törende konuşan Eruh Kaymakamı Murtaza Dayanç,Tüm yokluklara ve kısıtlı imkanlara rağmen, büyük badireler atlatarak vermiş olduğumuz kurtuluş mücadelesinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti ne mutlu ki bugün 92. Yaşında ve her zamankinden daha güçlü, daha dinamik bir yapıya sahip olduğunu söyleyerek, “Bugün aziz vatanımızın her karış toprağında, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde, milletçe aynı heyecan ve aynı duyguyu hep birlikte hissedebiliyorsak, Türkiye Cumhuriyeti değil 92 yıl mahşere kadar payidar kalacağını” söyledi.

Dayanç konuşmasında, Birey esaslı temel hak ve özgürlüklerin güvenceye alınması, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, din ve vicdan özgürlüğü gibi sayısız kazanımlar sunan Cumhuriyet, Edirne’den Ardahan’a bizi millet olarak bir arada tutan ve modern dünya ile entegre olmamızı sağlayan yegane unsurların başında gelmektedir. Kurtuluş mücadelemizin kahramanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk de “ Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir “ dememiş midir?

Dayanç, Taşeron terör örgütlerini birer kukla gibi kullanarak aramıza nifak sokmak isteyen art niyetli iç ve dış mihraklar şunu asla unutmasınlar ki; bu millet insanlık tarihi ile eşdeğer köklü geçmişi, kültürü, medeniyeti, devlet tecrübesi ve özgüvene dayalı sarsılmaz iradesiyle dünya tarihinde her zaman belirleyici bir rol üstlenmiştir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, aynı azim ve kararlılıkla da yolumuza devam edeceğiz. Şeyh Edabalı’nın “ insanı yaşat ki devlet yaşasın ” düsturu, Mevlanalar, Hacıbektaşlar ve Yunusların yaydığı sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı manevi iklim, aziz milletimizi bir arada ve diri tutmamaya yeter de artar da.

Şunu açık yüreklilikle belirtmek isterim ki, bizim devlet olarak yegane gayemiz ve idealimiz; 76 milyon vatandaşımızın tamamına hak ettiği birinci sınıf hizmeti götürmek ve birinci sınıf hayat standartlarında yaşamalarını sağlamaktır. Ancak takdir edersiniz ki, Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük hayallerine ancak huzur ve barış ortamının yeşerttiği bir zeminde ulaşabilir. Bu noktada da en büyük görev yine vatandaşlarımıza düşmektedir. Bizler inanıyoruz ki, aziz milletimizin vefakar her bir ferdi; huzurumuzu bozmak isteyen teröre, teröriste, işbirlikçilerine ve onların ağa babalarına pirim vermeyecek kadar uyanıktır, zekidir, vatanına ve milletine bağlıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın müdafaası noktasında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyor, Türkiye’nin aydınlık yarınlarına hep birlikte el ele  gönül gönüle emin adımlarla yürümeyi diliyorum.

Kutlama esnasında yağış başlaması nedeniyle yarıda kalan program, öğrenciler, askeri birlikler, polis, jandarma yaptığı tören geçişinin ardından Eruh Halk Eğitim Konferans salonunda yapılan etkinliklerle  sona erdi.

 

IMG_8029 IMG_8059 IMG_8093 IMG_8124 IMG_8133 IMG_8169

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Ekim 2015
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930