HESABIM
Üye Ol

Eruh’ta Kar satışı geleneği devam ediyor

Eruh’ta   Kar satışı geleneği devam ediyor

Eruh ilçesinde gelenek haline gelen Çırav Dağı’na yağan kar, yaz aylarında gençler tarafından çuvallara doldurulup At ve katırlar sırtında ilçe merkezine getirilerek satılıyor.

Haberin Tarihi: 26 Haziran 2015 - Okunma Sayısı:3369 defa okundu.

Eruh’lu gençler her  yıl ramazan ayının başlamasıyla, İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Çırav Dağı’ndan toplanan kar kütleleri  ilçe merkezine getirilerek, parçalar halinde  satışa sunuluyor.

Zor şartlar altında, dağdaki mağaralardan toplanıp katır ve eşek sırtında ilçeye getirilen kar kütlelerinin, pekmez veya ayrana karıştırılmasıyla elde edilen serinletici lezzet iftar sofralarını süslüyor.

10 kilometrelik sarp, kayalık ve zorlu coğrafi şartlarda katır sırtında ulaşan vatandaşlar, dağın zirvesindeki mağaralarda ve yaklaşık 30 metre derinliğindeki dev kaya yarıkları arasında sert bir buz kütlesi haline gelen karı testere ve baltayla keserek yaklaşık 50 kilogramlık parçalar halinde naylon çuvallara doldurarak hayvanlara yükleniyor.

İftar saatine yakın ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’na gelen satıcılar, kurulan tezgahlarda parça halinde satış yapıyor. Vatandaşların yoğun ilgisi ile kısa sürede tükenen kar, bu meşakkatli işi yapanlara ise gün sonunda 80 lira kazanç sağlıyor.

Arkadaşları ile kar satışı yapan Ömer Beştaş ve Remzi İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz sıcağında kar getirmek için Çırav Dağı’na çıkanların birçoğunun işsiz veya günübirlik işlerde çalıştığını belirterek, yılın en sıcak günlerine denk gelen ramazanda vatandaşların yoğun talep gösterdiği kardan ramazan ayı ihtiyaçlarını çıkardığını söyledi.

Babalarımızdan kalan  eski geleneği  devam ediyoruz

Kazançlarıyla Ramazan Bayramı ihtiyaçlarını karşılayacaklarını ifade eden İlhan, eskilerde buzdolapların olmadığı dönemlerde babalarımız da yaz aylarında kar getirip bizler gibi satığını söyleyerek, bizlerde bu geleneği devam ederek ramazan ayının ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

İlhan, vatandaşların bu hizmetten son derece memnun olduğunu anlatarak, “Kar getirip satma ilçede bir gelenektir. Kar en çok sıcak yaz günlerinde talep görüyor. Ramazan da bu sıcak günlere denk geldiği için talep daha da arttı. Zorlu şartlar altında getirdiğimiz karı satarak geçimimizi sağlıyoruz. Daha önce satışı için saatlerce beklerken ramazanda bir saatte tükeniyor. Ramazanda vatandaşlara kar yetiştiremiyoruz” diye konuştu.

IMG_7381 IMG_7385 IMG_7391 IMG_7406 IMG_7410 IMG_7423 IMG_7426

?

?

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • ERUH
    28 Haziran 2015 13:20 Kullanıcı Profili

    VALLA İLÇEMİZ ADINA GÜZEL BİR GELENEK İNŞAALAH BU GELENEK YÜZ YILLAR SÜRER ÖZELLİKLE İLÇEMİZDE BULUNAN YAŞLI KESİMİN AYRANA KATMAK İÇİN SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİ BİR GELENEK BU GELENEĞİ SÜRDÜREN TÜM KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDER.AYRICA BASIN YOLU İLE DE BUNU İNTERNET SAYFASINA TAŞIYAN ERUHUN SESİ EKİBİNEDE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Haziran 2015
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031