HESABIM
Üye Ol

Ölen babaları ardından anneleri de 6 çocuğunu bırakıp evi terk etti

Ölen babaları ardından anneleri de 6 çocuğunu bırakıp evi terk etti

Siirt Cumhuriyet Caddesi İnönü Mahallesi’nde bir gecekonduda oturan 3’ü küçük çocuk 6 kişilik aile, 2009 yılında babalarının vefat etmesiyle daha iyi bir yaşam kurmak için Eruh ilçesinden il merkezine göç etti. Tüm zorluklara rağmen hayata tutunmaya çalışan 6 kardeş, 3 gün önce anneleri Gülşah Zing’in evi terk etmesiyle yapayalnız kaldı.

Haberin Tarihi: 24 Mayıs 2015 - Okunma Sayısı:2940 defa okundu.

“BU AİLEYE SAHİP ÇIKIN”

 

Komşuları olduğunu belirten Ümit Özalp, Zing ailesinin Eruh ilçesinin Payamlı (Dervat) köyünden 2009 yılında babalarının ölmesi üzerine Siirt’e geldiğini söyledi. Özalp, “Ben bu ailenin komşularıyım. Kendi aramızda para biriktirerek aileye baraka tipinde bir gecekondu aldık. Ailenin durumu iyi değil. Yetim olan çocukların annesi de 3 gün önce evi terk edince çocuklar bir başına kaldı. Komşular imkanlar ölçüsünde kendilerine yardım ediyor, ama nereye kadar. Ailenin 2 çocuğu bir şekilde maddi imkansızlıktan dolayı okullarına ara vermiş durumda. Diğerleri de okula gidemiyor. Yetkililere sesleniy

“ANNEMİZİ İSTİYORUZ”

Evi terk eden annesinin bulunması için karakola gittiklerini aktaran ailenin en büyük çocuğu Zeynep Zing (21), 2009 yılından sonra göç ettikleri Siirt’te 6 yıldır sefil bir hayat sürdürdüklerini, annesinin de evi terk etmesiyle tamamıyla çöktüklerini söyledi. Zeynep Zing, “Babamın vefatından sonra maddi imkansızlık hiçbir zaman peşimizi bırakmadı. 3 gün önce de annemizin evi terk etmesi üzerine tüm dünyamız başımıza yakıldı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Annemizin bulunması için karakola gittik. Ancak halen kendisinden bir haber alamıyoruz. Hayatından kuşku duyuyoruz.” diye konuştu.

 

KARDEŞLERİNE ANNELİK YAPMAYA BAŞLADI

 

Siirt Güzel Sanatlar Lisesi’nde okuyan Zeynep Zing kardeşlerine aynı zamanda annelik de yapıyor. Kardeşlerinin Abdurrahman (17), Mehmet (16) imkansızlıktan dolayı iş bulmak için okulu yarıda bıraktığını aktaran abla Zeynep Zing, ailenin küçükleri Yakup (13), Hacı (11) ve Abdulkerim’e (6) amcasının eşi Ayşete Zing’in baktığını kaydetti.

6 çocuğa bakan Gülşah Zing’in eltisi Ayşete Zing, “Ben de 12 yıl önce eşimi kaybettim. Eltim Gülşah da 6-7 yıl önce eşini kaybetti. Benim 3, Gülşah’ın 6 çocuğu var. Rahmetli babamdan kalan aylık 300-400 liralık maaşla geçiniyoruz. Eltim 3 gün önce kendisinden ayakkabı istemesi üzerine çocuğuyla tartışarak evden ayrılmış, nereye gittiğini bilmiyoruz. Akrabalarımıza ve komşularımıza baktım ama bulamadık. Hayatından endişe duyuyoruz. Allah rızası için birileri yardım etsin. Hem eltimi bulsunlar hem de bu yetimlere yardımcı olsunlar.” ifadelerini kullandı

ÇOCUKLAR OKUMAK İSTİYOR

İş bulmak için kardeşi Mehmet ile birlikte okulu mecburen yarıda bıraktığını aktaran Abdurrahman ise, babasının ölümü üzerine kardeşlerine bakmak için çalışmaya mecbur kaldığını, bu dönemde iş aradığı sırada devamsızlıktan kaldığını söyledi. Abdurrahman, bir daha da okula gitmediğini aktararak, imkan verilirse kardeşiyle yeniden okuluna devam etmek istediğini dile getirdi.

 

Siirt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan edinilen bilgilere göre, maddi durumu iyi olmayan aileye valilik tarafından daha önce ayni yardım yapıldığı, dönemin Siirt Valisi Ahmet Aydın’ın eşi tarafından ziyaret edilen aileye hem nakdi hem de ayni yardım yapıldığını bildirdi.   SİİRT İHA

babalari-6-yil-once-olen-6-alti-cocugu-anneleri-7341978_1504_m babalari-6-yil-once-olen-6-alti-cocugu-anneleri-7341978_9376_m babalari-6-yil-once-olen-6-alti-cocugu-anneleri-7341978_x_1699_o

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Mehmet
  25 Mayıs 2015 02:25 Kullanıcı Profili

  Acilen Belediyeye ve Valiliğe başvursunlar hemen yardımlar gelir.Ayrıca http://www.cansuyu.org.tr ,www.yetim.ihh.org.tr ,www.yardimeli.org.tr, http://www.iyilikder.org.tr vs. yardımlar akar.Çocukları Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştirirler.Saygılar sunarım.

 • Abdurrahman
  30 Mayıs 2015 14:37 Kullanıcı Profili

  Valiliğe bildirilen aileye Siirt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri aileyi evinde ziyaret ederek nakdi, ayni ve psikolojik destek ile Ayrıca aileye yine vakfı aracılığıyla kömür, gıda ve eğitim yardımları ve ev onarım için yardım yapılması sağlanıyor.Belediyedende yardım bekliyorlar. (Siirt ajansın haberi)

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Mayıs 2015
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930