HESABIM
Üye Ol

Güneş Enerjisiyle Elektrik ihtiyaçlarını karşılıyorlar

Güneş Enerjisiyle Elektrik ihtiyaçlarını karşılıyorlar

Eruh’taki Soran göçerleri yaşadıkları çadırların yanına kurdukları güneş enerjisi panelleriyle elektriğe elektrik ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Haberin Tarihi: 06 Mart 2015 - Okunma Sayısı:2542 defa okundu.

Yaz aylarında Van, Muş ve hakkari yaylalara giden, kış aylarında da Dicle Nehri ve Botan Çayı kıyısında kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdüren Eruh’a bağlı Soran göçerlerimiz, güneş enerjisi sayesinde elektrik ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Şehir hayatından uzak ilkel şartlarda yaşam mücadelesi veren göçerlerin yaşamı güneş enerjisinden elde ettikleri elektrik sayesinde daha da renklendi.

Göçerler, gündüzleri şarj ettikleri akülerini gece aydınlatma, cep telefonu ve bilgisayarları şarj etmede kullanıyor. Elektrik sayesinde kullandıkları bilgisayarlarla dünyadaki gelişmeleri yakından takip edebiliyor.

Siirt-Eruh yolu üzerinde bulunan Çizmeli köyüne bağlı Nesibi Geçidi’nde konaklayan 25 nüfuslu Eruh Soran göçerlerden Nurettin Aksu, AA muhabirine, eskiden gaz lambaları kullandıklarını anımsatarak, güneş enerjisi sayesinde ilk defa çadırlarını elektrikle aydınlatabildiklerini söyledi.

Güneş enerjisinin çevreye zararı olmadığını belirten Aksu, “Güneş olduğu zaman iyi şarj oluyor ve bizi her türlü idare ediyor. Ama güneş olmadığı gün sıkıntılı oluyor. Suyumuzu ısıtıyoruz, bilgisayar, telefon ve el fenerlerini bu sayede şarj ediyoruz” dedi.

Fendi Aksu da elektrik sayesinde artık bilgisayar kullanarak haberleri, dünyada ne olup bittiğini takip edebildiklerini belirtti.

Güneş enerjisi sayesinde çevreyi kirleten pilli el fenerlerine son verildiğini dile getiren Aksu, “Çok memnunuz. Hem evlerimizi aydınlatıp hem suyumuzu ısıtıp hem de telefonlarımızı şarj edebiliyoruz” diye konuştu.

Nezahat Aksu ise elektrik sayesinde ev işlerinde, yemek pişirmede ve hayvan işlerinde rahatlık yaşadıklarını kaydetti.IMG_1845 IMG_1869 IMG_1836

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Mart 2015
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728