HESABIM
Üye Ol

İranda İdam Edilen 3 Kürt Genç İçin Eruh’ta Tepki Verildi

İranda İdam Edilen 3 Kürt Genç İçin  Eruh’ta Tepki Verildi

İranda 3 Kürt gencin idam edilmesi Eruh HDP, DBP İlçe örgütleri basın açıklamasıyla tepki verdiler.

Haberin Tarihi: 22 Şubat 2015 - Okunma Sayısı:2565 defa okundu.

İlçe binası önünde bir araya gelen Siirt İHD Şube başkanı  Zana Aksu, HDP,DBP, ilçe yöneticileri, Belediye Eş Başkanları ve çok sayıda vatandaş yapılan basın açıklamasıyla tepki verdiler.

Açıklama yapan HDP İlçe eş başkanı Hüseyin Sevilgen, “İran rejimi Kürt halkına karşı geliştirdiği faşist politikalarını yoğunlaştırdığını” söyleyerek, İran, her dört parça Kürdistan’da çeşitli görünümler altında ve işbirlikçi-ajan güçler eliyle örtülü saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi.

Sevilgen, Kürt halkının giderek gelişen ulusal birliği ve bölgede giderek artan politik varlığı ve başarıları karşısında bölgedeki egemen statükocu ulus-devletler saldırılarını arttırdığını, Ortadoğu çapında bölgesel egemenlik amaçları doğrultusunda birçok ülkede bizzat operasyonlar gerçekleştirmekte ve özellikle Kürt halkına ve Özgürlük Hareketine karşı çeşitli gizli anlaşmalar ve komplo planlarını devreye koyduğunu söyledi.

Sevilgen, konuşmasına şöyle devam etti, Bir süredir İran rejimi ile PJAK arasında sağlanmış olan ateşkese rağmen, İran rejiminin örtülü ve gizli saldırıları ve operasyonları giderek daha açık hale gelmektedir.

Rojhilat halkımıza karşı özel savaş politikaları ve saldırıları her geçen gün daha fazla artmakta; halkımıza sıradan demokratik mücadele ve tutum zemini dahi bırakılmamaktadır. Uyuşturucu-fuhuş, yoksulluk ve ajanlaştırma politikaları yoğunlaştırılarak halkımıza teslimiyet dayatılmaktadır. En sıradan demokratik protesto ve tutum bile işkence, zulüm ve idamla karşılık bulmaktadır. İran rejimi bu saldırılarının Kürt halkının kin ve öfkesini daha fazla bilediğini bilmelidir. Ortadoğu’nun yükselen insanlık değeri olarak Kürt halkının demokrasi mücadelesi ile demokratik ve barışçıl çözümün Kürt-Fars ve diğer halkların tercihi olmasına rağmen, İran rejimi halklara karşı daha saldırgan ve faşist politikalarında ısrar etmektedir.

En son olarak henüz 17 yaşında idama mahkûm edilen Saman Naseem yoldaşımızın ve iki  kardeş Kürt yurt severimizin önce işkence edilerek, sonra idam edilmesi bu çerçevede İran rejiminin önümüzdeki süreçte saldırılarını yoğunlaştıracağının en somut işareti olmaktadır. Bu insanlık dışı idamlar İran rejiminin çaresizliğini ve çözümsüzlüğünü ortaya koymaktadır. Bu faşist ve Kürt düşmanı politikalarından dolayı İran rejimini kınıyoruz. Her bir idam Kürt halkının ve Kürt kadınlarının yaşam ve mücadele iradesini ve demokrasi mücadelesini daha güçlendirecektir ve ivme kazandıracaktır. Dedi. Açıklama ardından toplanan grup olaysız dağıldı.

IMG_1499

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Şubat 2015
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31