HESABIM
Üye Ol

Eruh Halkı “Kadınlara Yönelik Şiddet’ te Hayır ” Dedi

Eruh Halkı “Kadınlara Yönelik Şiddet’ te  Hayır ” Dedi

Eruh’ta darp edilen Cemile Timurtaş ve Özgecan Aslan’ın Mersin’de vahşice katledilmesi ile kadına yönelik şiddetin durdurulması, Siirt Berfin Kadın Dayanışma Merkezi tarafından Eruh ilçe meydanında basın açıklamasıyla kınadı.

Haberin Tarihi: 16 Şubat 2015 - Okunma Sayısı:2620 defa okundu.

Siirt Berfin Kadın Dayanışma Merkezi, Eruh’ta 10 gün önce iki aile kavgasında darp edilen Cemile Timurtaş ve Özgecan Aslan’ın Mersin’de vahşice katledilmesi ile kadına yönelik şiddetin durdurulması protesto ederek basın açıklamasıyla kınandı. Kadın şiddetinin kınandığı basın açıklamasına KESK Kadın Meclisi, İHD, Barış Anneleri Meclisi, MKM, HDP,DBP il ve ilçe örgütleri TUHADDER, MAPER, HDP İl Meclis üyeleri temsilcisi, Siirt ve Eruh Belediye Eş başkanları ile çok sayıda kadın ve erkek katıldı.

HDP İlçe binası önünde, “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganlar atılarak cumhuriyet meydanına bir yürüyüş gerçekleştiren grup adına açıklama yapan Berfin Kadın Dayanışma Merkezi çalışanı sosyolog Celile Arsı Güneş, “Bu gün Eruh ilçemizde şiddete maruz kalan HDP yöneticisinin eşi Cemile Timurtaş ile Tarsusta tecavüz edilmeye kalkışılan ve sonrasında hunharca katledilen Özgecan Aslan için ayakta olduğunu” söyleyerek, Cemile Timurtaş darp edilerek,burnu kırılmış, beyin kanaması nedeniyle Siirt Devlet Hastanesinde yatmakta olup hayati tehlikesi devam etini söyledi.

Suçluların ivedilikle ortaya çıkarılması ve cezalandırılması için elimizden geleni yapacaklarını söyleyen Celile Arsı Güneş, Kadına yönelik şiddet varlığını silsile biçimde devam ettirmesine rağmen, can güvenlikleri ciddi tehlike altında olan kadınların gidebilecek yerleri ceza evlerinden farksız yapay konuk evlerin dışında hiçbir alternatifi yaratılmamaktadır. Dedi.

Arsı Güneş, Medya,bir yandan kadınların yaşadığı şiddeti magazinleştirip,meşrulaştırırken, diğer yandan da militarist ırkçı, tek zihniyeti körüklemektedir.

 

 

– Katiller ve Tecavüzcüler Korunmaya Devam ediyor.

 

Cezasız bırakılan, meşru sayılan, üstü örtülen her türlü taciz,tecavüz şiddet kadınlara yönelik yeni şiddetleri kışkırtığını söyleyen Arsı Güneş, Mahkeme, Adli Yargı, Emniyet gibi sorumlu olan tüm kurumların ve ilgili görevlilerin yaşanan şiddete göz yummaları nedeniyle kadınları şiddet görmeye devam ettiğini söyledi.

Ülkemizde her geçen gün daha da tırmanan toplumsal şiddetin önlenmesi kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ortadan kaldırılması; eşit,adil ve barışçıl bir toplum yaratılması için devlet sorumluluklarını yerine getirilmelidir. Diyen Celile Arsı Güneş, sadece 2014 yılında 256 kadın öldürürken,123 kadın darp edildi, 50 kadın taciz ve tecavüze uğradığını söyledi. Bedenimiz, emeğimiz kimliklerimiz üzerindeki gasp sürdükçe yaşadığımız şiddet”erklik” adına meşrulaştırmaya, tahrik, rıza indirimine tabi tutulmaya devam ettikçe kadınar olarak güvende olmayacağını söyledi.Yapılan açıklama ardından, grup çarşı  içinde tekrar bir yürüyüş gerçekleştirerek, parti binası önünde son buldu.

.kadın aşiddet IMG_1217 IMG_1254

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • aslan
    16 Şubat 2015 21:39 Kullanıcı Profili

    Helal olsun. Hakkınızı arayın ki ezilmeyesiniz.

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Şubat 2015
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31