HESABIM
Üye Ol

İHD Siirt Şubesi bir aylık hak ihlallerini basın açıklamasıyla duyurdu

İHD Siirt Şubesi bir aylık  hak ihlallerini basın açıklamasıyla duyurdu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi, Siirt’te gözaltına alınan çocuklar ve son bir aylık hak ihlalleri raporunu Güres Caddesi üzerinde bulunan Kızılay İş Merkezi önünde yapılan kitlesel basın açıklaması ile duyurdu.

Haberin Tarihi: 25 Ocak 2015 - Okunma Sayısı:1884 defa okundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi, Siirt’te gözaltına alınan çocuklar ve son bir aylık hak ihlalleri raporunu Güres Caddesi üzerinde bulunan Kızılay İş Merkezi önünde yapılan kitlesel basın açıklaması ile duyurdu. Açıklamada polisin aldığı yoğun ‘güvenlik önlemleri’ dikkat çekti.

İHD Siirt Şubesi, kentte son bir ayda yaşanan hak ihlallerine ilişkin yaptığı basın açıklamasına İHD MYK Üyesi Vetha Aydın, Şube Başkanı Zana Aksu, dernek yöneticilerinin yanı sıra Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, DBP Siirt İl Eş Başkanı Reşit Teymur’un yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Alkışlarla başlayan basın açıklamasını İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu yaparak, son bir ayda kentte meydana gelen hak ihlallerine dikkat çekti. Aksu, gelinen yüzyılda insan hakları ve demokrasi alanında gelişmelerin yaşanmasını beklediklerini fakat bunun aksi yönünde seyredildiğini hatırlatarak, “Nereye doğru gidiyoruz? Her açıklamalarında süreç konusunu ağızlarından düşürmeyen hükümet yetkilileri polisin ve kendisini devlet yerine koyan bazı mülki amirlerin süreci bozan açıklamaları ve uygulamalarını nereye koymayı düşünüyorlar?” diye sordu.

Aksu, taziyelere katılmak isteyenlere müdahale edilmesi, aşırı gaz bombası kullanımı, demokratik protesto haklarını kullananların trafik cezası adı altında idari para cezası kesilmesi gibi artan hak ihlallerinin şöyle aktardı, “Kobanê olaylarında yaşamını yitiren sivillerin faillerini bulunması için hiçbir ilerlemenin olmadığı yetkililerin olayı kapatmak istediği. Polisin zırhlı araçları plakasız dolaşmaya başladığı. Yapılan demokratik eylemlere polisin müdahaleleri ve engellemelerinin başladığı. Bir gün içerisinde yaşları 15’i geçmeyen 35 çocuğun gözaltına alınması. Gözaltına alınan çocukların ailelerine kabahatler kanunu çerçevesinde 208’er tl para cezası kesildiği. Basın açıklamasına ve taziyelere katılan yüzlerce yurttaşa trafik cezaları verilmeye başlandığı. İlin her tarafının-yatak odalarını görebilecek şekilde mobese kameralarıyla donatıldığı. Siyasi tutsaklara ve Öcalan’a Özgürlük imza kampanyası için açılan stantlara müdahale edildiği. İlin her yanında rastgele gaz bombaları atıldığı çok sayıda kişinin zehirlendiği ve ilin duman altında kaldığı” şeklinde olduğu aktarıldı.

Kentteki hak ihlallerini aktaran Aksu, ardından ise hükümet yetkilileri tarafından yapılan ‘demokratik bir ülkede yaşıyoruz, insanlar eleştiri yapabiliyor’ şeklinde açıklamalarını hatırlatarak, “Hükümet yetkililerinin bu açıklamaları bize inandırıcı gelmiyor. Bizler demokratik bir cumhuriyete ulaşmanın bedel isteyen bir iş olduğunu biliyoruz. Bu bedeli ödemekten geri durmayacak, yaşanan hak ihlallerinin haykırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra eylemini sonlandırdı.

ihd

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Ocak 2014
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031