HESABIM
Üye Ol

İlçeden Geçen İki Şehrin Anayolu Tarladan Ne Farkı Var ?

İlçeden Geçen İki Şehrin Anayolu Tarladan Ne Farkı Var ?

Eruh ilçe merkezinden geçen Siirt Şırnak karayolunun 2 km’lik yola 3 ay önce dökülen asfaltın bozulması nedeniyle vatandaşlar tepki gösterdi.

Haberin Tarihi: 31 Aralık 2014 - Okunma Sayısı:2298 defa okundu.

Eruh ilçe merkezinden geçen Siirt  Şırnak karayolunun 2 km’lik yola 3 ay önce dökülen asfaltın bozulması nedeniyle vatandaşlar tepki gösterdi.

 

İlçe merkezindeki 2 km’lik çevreyolu güzergahtaki esnaflardan Hasan Alp, Yüksek tonajlı araçların geçmesi nedeniyle yolun çökmesine sebep olduğunu söyleyerek, yazın tozdan, kışında çamurdan dolayı iş yerimizde rahat duramadığını söyledi.

 

Alp, Karayollarına bağlı ekipler dahil her gün onlarca resmi araç bu yoldan geçtiğini belirterek “Sabahtan akşama kadar çamur içinde yaşıyoruz. Başta ilçe yetkilileri olmak üzere Siirt Valiliği ve Karayolları Müdürlüğü yetkililerine sesleniyoruz. Bu çilemiz ne zaman bitecek. Yollarımız ne zaman yapılacak” şeklinde konuştu.

 

Esnaf Süleyman Ertan ise, Köstebek yuvalarını andıran yollardan, geçen araç tekerlerinden sıçrayan mıcır ve su birikintileri kaldırımdan geçen vatandaşlara sıçramasına neden oluyor dedi.

Ertan, 3 ay önce karayolu tarafından asfalt döküldüğünü ancak onarılan yolun tarlaya döndüğünü söyleyerek, bu yolları kullanırken araçlarımız büyük zarar görüyor. Özellikle geceleri bozuk bölgelerde trafik kazaları meydana gelebiliyor. En kısa sürede bu yolların onarılması için çalışma başlatılmasını istiyoruz” dedi.

 

Yoldaki çukurların araçlara geçit vermediğini dile getiren sürücülerden Nadir Beştaş ise, sıkıntının yıllardan beri yaşandığını dile getirerek, her yıl geçici çözüm olarak çukurlara doldurulan Sıcak asfaltın ilk yağmurdan sonra eski halini aldığını ifade etti.

 

Her sene aynı sıkıntıyı çektiklerini belirten vatandaşlardan, Hayrettin Demir “Yazın yol bakımı yapılıyor. Ama yağmur ve Kar yağdığı zaman o çukurlar tekrar eski halini alıyor. Yolda oluşan çukurlarda biriken çamurlu sulara düşen araç tekerlikleri nedeniyle üzerimize çamurlu sular sıçrıyor. Çok zor şartlar altında yürüyoruz.”

 

Vatandaşlardan Cumali Kaya, Milletin cebinden çıkan vergi ile devlet kasasından yol bakım yapıldığını, fakat takip eden olmadığını söyleyerek tepki gösterdi.

 

Konuyla ilgili teknik uzmanlar ise yolların bozulmasına ilişkin “Bunun birinci nedeni Karayollarının yeteri kadar denetim yapmamasıdır. Çünkü yolların astar yapımında kullanılan dolgu malzemesi son derece kalitesiz. Bağlayıcı özelliği olan malzeme yerine kalitesiz malzeme kullanılıyor. Alt dolguda kalitesiz malzeme kullanıldığı için asfalt tutmuyor. Müteahhitler yeteri kadar denetlenmediği gibi bir de müteahhitten teslim alındıktan sonra Karayolları ekipleri tarafından bozulan yola durmadan yama yapılıyor. Bunun dışında, alt yapı işlerini ihale ederken, işin bitiş tarihi ve asfaltlanma işlemini yaz ayına denk gelecek şekilde planlanması gerekiyor. Karayolları asfaltlama işini kış ayına denk getiriyorsa, bu aynı zamanda ne kadar plansız çalışıldığının bir göstergesidir. Çünkü bu işler çok büyük maliyetle yapılan işler. Henüz kar yağmadı. Kar yağmadan yollar bu şekilde bozuluyorsa, kar yağdığı zaman bu yolların halini tahmin etmek zor değil.Devletin parasını da sürekli yollara asfalt olarak sermek zorunda kalırsınız” şeklinde görüş belirtti

20141230_113800 20141230_113552 tarla yol 20141230_115855 20141230_115323

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • zeki
    31 Aralık 2014 19:34 Kullanıcı Profili

    böyle haber köşelerinde çare aramaktansa sivil toplum örgütleri bir araya gelip sıkıntılarınızı resmi kuruluşlara yada edevlet sitesinden bimer(başbakanlık bilgi işlem merkezi)’e şikayetlerinizi eruh halkı olarak bildirirseniz sorun daha çabuk bir şekilde çözüleceğini düşünüyorum, şimdiye kadar BİMER’e yazılan şikayetlerin hepsi resmi olarak değerlendirmeye alınmıştır… değerli eruh halkıma saygılarımla… ben şikayetimi bildirdim bimere haydi eruh halkı şimdi sıra sizde, ne kadar çok şikayet o kadar çabuk çözüm, tüm eruh halkı bimere şikayetlerimizi bildirelim…

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Aralık 2014
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30