HESABIM
Üye Ol

Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden

Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden

Hem eğlenceli, hem de sağlıklı! Bedeniniz kesinlikle size teşekkür edecek.

Haberin Tarihi: 28 Haziran 2014 - Okunma Sayısı:1410 defa okundu.

Ayçekirdeği beslenme dünyasının değeri bilinmeyen kahramanlarından biridir; ucuzdur, erişilebilirdir, yıl boyunca mevcuttur ve son derece besleyicidir. İnsanlar için en önemli besin maddelerinden bazılarını yüksek düzeyde içermektedir. Son derece zengin bir E vitamini kaynağıdır, yani kalbi ve tüm kalp ve damar sistemini hastalıklardan ve çeşitli başka rahatsızlıklardan korumaya yardımcı olmaktadır.

E vitaminin bedendeki serbest radikallerle savaşan ve sonuç olarak kanser ile damar sertliği, kalp krizi ve felç dahil diğer rahatsızlıkların gelişim riskini azaltan güçlü bir antioksidan olarak işlev görmektedir.

Ayçekirdeği fitosteroller de içermektedir, bu, çok ilginçtir, çünkü fitosteroller yapı açısından kolesterole çok benzemektedir. Yani fitosteroller aslında, ince bağırsakta emilecek kolesterolle rekabet etmektedir. Böylece daha az kolesterol emilmekte ve bedenin kan kolesterolü seviyesi düşmektedir.

Bu mucizevi besin, kasları ve sinirleri rahatlatmak gibi son derece ihtiyaç duyulan bir hizmeti gören bir mineral olan magnezyum dahil çok önemli mineraller de içermektedir. Folat da ayçekirdeğinde bulunmakta ve RNA, DNA ve hemoglobin oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Ayçekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve her türlü infeksiyöz ajana karşı kahramanca savaşan bir mineral olan çinko açısından da zengindir.

Tüm bunlara ilave olarak, ayçekirdeği zengin bir lif kaynağıdır; ayçekirdeğindeki lif, sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla, bir daha salata yaparken ya da iyi ve besleyici bir atıştırmalık aradığınızda, bir-iki avuç ayçekirdeğini seçin – bedeniniz kesinlikle size teşekkür edecek.

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Nurettin Kilis

Editör
Nurettin Kilis

Adresimiz
Eruh/Siirt

Ajans Telefonu
+90 545 560 42 69

Ajans Fax

Ajans Mail
nurikilis@hotmail.com

Takvim

Haziran 2014
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31